Praha je pulzující metropole, kterou každý den navštíví stovky turistů, aby v chvatu objevovali nádherná místa, kde se mohou na chvíli přenést do doby gotiky či baroka, užili si svobodu multikulturního prostředí a plni zážitků se po několik dnech vrátili domů. Kdo trochu zpomalí a vrací se na stejná místa častěji, zahlédne na rušných ulicích osamocené bytosti se smutným pohledem, posedávající na lavičkách, hledající zbytky jídla v odpadkových koších nebo prosící o almužnu netečné kolemjdoucí. Veškerý majetek se jim vejde do igelitové tašky, přežívají díky pomoci charitativních organizací a darům ulice. Než se setmí, musí najít místo, kde přečkají chladnou noc. Ulice je jejich domovem. 
Není to osud, díky němuž žijí svůj život na ulici. Je to vliv prostředí, ve kterém vyrůstali a žili, jsou to chybná rozhodnutí, která je svedla na špatnou cestu či slabá vůle odolat alkoholu, drogám nebo hazardu, které je připravily o to poslední, co jim zbylo. Každý má svůj příběh, ať už pravdivý nebo smyšlený, který je jejich vlastní zpovědí. Jsou překvapením, když se o ně někdo zajímá a je ochoten jim naslouchat. Po prvních ostyších jsou proto za několik mincí nebo jídlo a pití ochotní se o svůj příběh podělit.
Soubor nese název a-Men. Je to dvojí jazyková hříčka. Spojuje anglický výraz Men – muži – proti pravidlům s neurčitým členem. Stejně, jako se použití neurčitého členu v tomto spojení vymyká pravidlům jazyka, vymykají se i oni společenskému řádu. Bez pomlčky vznikne liturgický pojem „amen“, který je při použití v hovorové řeči překládán také jako „je s ním konec“, což vychází z přeneseného významu použití slova „amen“ na konci modliteb. V tomto smyslu pak má název a-Men vyvolat otázku - musí to být opravdu jejich konec? 
Soubor portrétů lidí ulice, vyprávějících svůj životní příběh, vznikl v Praze v době koronavirové krize na ulicích Na Příkopě, 28. října a na Václavském náměstí.
Každý rozhovor je zachycen na čtyřech čtvercových portrétech, spojených do pomyslného filmového pásu. Černobílé provedení fotografií umožní více se soustředit na výrazy v tvářích fotografovaných a je určitou symbolikou jejich situace. Série portrétů je symetricky rozdělena svisle komponovanou fotografií dlažby s nastříkaným nápisem a-Men. 

You may also like

Back to Top